návody

Andělky a Boženky … po-pletení andělé

Na začátek si ustřihněte z pedigu Ø 2,5mm osnovy dvojnásobně dlouhé než je zamýšlená výška andílka. Na štíhlejšího anděla jich bude potřeba 8, na barokní postavu jich ustřihněte 10 ks. Osnovní proutky přeložte na kříž v počtu 4/4 ( nebo 4/6) a začněte oplétat opletkou dvěma pruty pedigem Ø 2mm. Hlavičku v průběhu prvních deseti řad zvolna rozšiřujte a v následujících 10 řadách ji opět zužujte až k nejtenčímu místu na krčku.

Jakmile se prostor uvnitř výpletu zúží tak, že už nelze provléknout výpletový prut, začněte opět pozvolna rozšiřovat a vytvarujte hrudníček andílka. Od krku k pasu upleťte cca 25 řad – platí pro výšku figurky 30cm. Nyní začněte výplet opět rozšiřovat do sukně. Po několika řadách se interval mezi osnovami zvětší a bude možné přidat další osnovy – ke každému proutku přidejte ještě jeden – jeho délku upravte podle stávajících osnov. Dvojice osnov nyní rozpleťte na jednotlivé pruty a po třech až čtyřech řadách přidejte další pomocné osnovy, které budou stávající osnovy cca o 25 až 30 cm přečnívat. Výplet dále rozšiřujte, až dosáhnete požadovaného tvaru a délky sukýnky. Dvě řady před koncem zastřihněte kratší osnovy a dopleťte sukni. Ze zbývajících osnov upleťte lem sukně zavírkou „Gretchen“. Pokud vám nějaký ten centimetr zbude, ještě ji můžete zvýraznitobtáčením.

Křídla vytvarujte z pedigu 4mm silného a vypleťte je 1,5mm pedigem. Začněte od spodních špiček pouhým omotáním, pak přidejte tři vnitřní osnovy a křídla vypracujte plátnovou vazbou. V otočkách občas výpletový proutek zahoužvěte, aby nepopraskal.

Na závěr nezapomeňte andílka pojmenovat, uvidíte, že ho potom budete mít mnohem radši.

A to je konec povídání, tak žádné poletování a šup, šup, honem namočit pedig :-))

Hodně zábavy a dobrý vítr do křídel přeje Blanka Svobodová

 

návody

Leave a comment